fbpx

Pomoc při hemoroidech nejen v těhotenství

Během těhotenství se ženské tělo mění. Je to způsobeno hormonálními  změnami.

Jedním z nepříjemných příznaků mohou být křečové žíly a hemoroidy. Těhotenské hormony způsobují ochabnutí hladkého svalstva. Důsledkem toho může být snížení aktivity střevního svalstva – zácpa, ale i snížení aktivity žilních stěn – křečové žíly a hemoroidy.

Podpořit žilní systém můžete pravidelným pohybem, koupelemi se střídáním teploty vody a cvičením pánevního dna. A samozřejmě aromaterapií.

Jemné hydroláty s velkou silou

 

Úlevu přinese vilínový hydrolát (Hammamelis virginiana), který můžete přidat do chladivé sedací koupele – 2 PL hydrolátu na koupel.

V případě potřeby, použijte hydroláty samotné a postřikujte s nimi oblast konečníku. Cistový hydrolát sníží krvácení. Myrtový hydrolát stahuje tkáně a podpoří hojení.

Hydrolát z cypřiše má příznivé účinky na krevní a lymfatický oběh. Podporuje metabolismus a pomáhá i při pocitu těžkých nohou.

Slaměnkový hydrolát pomáhá vstřebávání hematomů a také aktivuje lymfatický a oběhový systém. Je dobrým pomocníkem při otocích nohou a křehkých cévách.

Směs hydrolátů na hemoroidy

2 díly vilínu
1 díl cistu
1 díl myrty
1 díl cypřiše

Připravte si směs a použijte 2 PL do chladivé sedací koupele.

 

Chladivá koupel s éterickými oleji

Éterické oleje, které ulevují při potížích s hemoroidy a křečovými žilami jsou cypřiš, geranium, limeta. Mají totiž stahující účinky, jsou flebotonické  a vazokonstrikční.

Cypřiš – ulevuje při bolesti, snižuje otok.

Geranium je dobré analgetikum, je také stahující a podporuje hojení. Používá se při problémech se žilním systémem. U gerania buďte opatrní a v těhotenství ho používejte jen ve velmi malém množství. Nepoužívejte u diabetické medikace.

 Limeta je vhodná při vysokém krevním tlaku, je adstrindgentní, protizánětlivá a mírně antikoagulační.

Můžete přidat i levanduli na snížení diskomfortu a zlepšení relaxace a tea tree na prevenci infekce.

 

Aplikujte do sedací koupele – 5 kapek do vhodného nosiče. Koupel by neměla přesáhnout 20 minut. Éterické oleje můžete smíchat a v 0,5% koncentraci v rostlinném oleji aplikovat na oblast konečníku (případně je tato směs vhodná i na masáž nohou při křečových žílách).

 

Náš recept

3 kapky cypřiše
1 kapka gerania
2 kapky limety
2 kapky levandule
Směs smíchejte a přidejte do 50 ml rostlinného oleje na masáž. Do sedací koupele smíchejte s vhodným nosičem 5 kapek této směsi. 

 

Připravte si směs a použijte 2 PL do chladivé sedací koupele.

BOSSON, Lydia. Hydrolaterapie: léčba hydroláty. Přeložil Hana TISSERAND, přeložil Eliška ADLEROVÁ. Praha: One Woman Press, [2019]. ISBN 978-80-86356-60-0.

STADELMANN, Ingeborg. Aromaterapie od těhotenství po kojení. V češtině první vydání. Přeložil Barbora TOMEČKOVÁ. Praha: Marie Noe, nakladatelství a vydavatelství One Woman Press, 2017. ISBN 978-80-86356-58-7.

TIRAN, Denise. Aromatherapy in Midwifery Practice. Philadelphia: Jessica Kingsley Publishers, 2016. ISBN 978 1 84819 288 1.

Pomoc při hemoroidech nejen v těhotenství

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek