fbpx

3 éterické oleje pro váš lepší spánek

Nespavost může být nepříjemným průvodním jevem těhotenství. Skrývají se za ní různé děsivé sny nebo nezjištěné obavy. Naštěstí se nejedná o závažný stav, ale spíše jen o nepříjemnost. 

 

Můžete vypozorovat, kdy se budíte a podle principů TČM opečovat příslušné orgány.: 21h–23h vládne trojitý ohřívač, 23h–1h má na starosti žlučník, 1h–3h kralují játra, 3h–5h mají na starosti plíce, 5h–7h panuje tlusté střevo a 7h–9h dominuje žaludek.

Dnes vám představíme 3 EO, které můžete využít při nespavosti v těhotenství.

Levandule (Lavandula angustifolia)

Nedráždivý olej, který je často používaný a má široké terapeutické účinky.

Je sedativní, analgetická, je vhodná při úzkosti. využijiete jí při porodních bolestech i bolestech hlavy.
Proto se hodí do směsi na nespavost a i noční neklid.

Můžete jí inhalovat z inhalační tyčinky nebo si vyrobit masážní směs a nechat si namasírovat záda, nohy nebo ruce. Báječná je také večerní koupel.
Návod na výrobu koupele najdete v článku od Jany.

Tipy pro osvěžující spaní

Koupel, inhalace nebo masáž byste měli dělat zhruba hodinu před spaním. Aby mohly složky EO proniknout do organismu a začít působit.

Pro lepší spánek je vhodná chladnější místnost, dobře větraná. Doporučujeme před spaním vynechat sledování televize, počítačů, telefonů, protože jejich světlo snižuje hladinu melatoninu, který je tak důležitý pro klidnou noc.

Vhodné je zklidnit svou mysl třeba meditací nebo dechovým cvičením.

Heřmánek římský (Anthemis nobilis)

EO s úžasnými protikřečovými účinky. Svým relaxačním efektem podporuje odpočinek a spánek.

Ulevuje i od otoků, působí analgeticky. Využijete ho i při zlobě a podráždění. Pokud jste vyčerpaní, bude tím správným společníkem.

Přidejte do inahalační tyčinky nebo do aromalampy před spaním. Hodí se i do koupele buď celkové nebo částečné.

Jak EO aplikovat

Doporučené způsoby aplikace jsou jen nápady. Pokud milujete masáž, přidejte si uvedené EO do masážního oleje. Dodržujte bezpečné dávkování – v těhotenství 1-1,5% koncentrace v rostlinném oleji.

Do inhalační tyčinky nakapejte celkem 10–15 kapek EO všech EO.

Neroli (Citrus aurantium)

Neroli je EO z květů pomerančovníku hořkého. Je velmi silný a stačí ho jen pár kapek. Cena je také vysoká, zhruba 1 ml za 400 Kč. Často se pančuje levnějším olejem petitgrain. Tak buďte opatrní při nákupu.
Je to vynikající pomocník při úzkosti, panice nebo strachu. V jedné studii byl dokonce u tohoto oleje prokázaný sedativní účinek.
Hodí se i při emočním vyčerpání a přecitlivělosti a na zažívací potíže způsobené nervovým vypětím.
 
Přidejte jí do masážní směsi a užívejte si její nádhernou vůni. Hodí se i do inhalační tyčinky, kterou můžete mít stále u sebe.

Z těchto EO můžete vyrobit směs. Sluší jim poměr:
4 kapky neroli, 1 kapka heřmánku římského a 2 kapky levandule.

Pro sladší vůni můžete doladit mandarinkou nebo benzoe, pro kořeněnější kadidlovníkem a pro dřevitějším cedrovým dřevem.

TIRAN, Denise. Aromatherapy in Midwifery Practice. Philadelphia: Jessica Kingsley Publishers, 2016. ISBN 978 1 84819 288 1.

CONRAD, Pam. Women’s health aromatherapy: a clinically evidence-based guide for nurses, midwives, doulas, and therapists. Philadelphia: Jessica Kingsley Publishers, 2019. ISBN 978-1-84819-425-0.

STADELMANN, Ingeborg. Aromaterapie od těhotenství po kojení. V češtině první vydání. Přeložil Barbora TOMEČKOVÁ. Praha: Marie Noe, nakladatelství a vydavatelství One Woman Press, 2017. ISBN 978-80-86356-58-7.

3 éterické oleje pro váš lepší spánek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek