fbpx

Úleva od bolesti svalů

Étterické oleje, které ulevují od bolesti svalů působí různým způsobem – prokrvují nebo relaxují svalstvo, redukují zánět nebo obsahují složky, které ulevují od bolesti.  EO mají tzv. antinociceptivní mechanismus působení.  Jsou účinné proti vedení bolestivých podnětů.

Ze zkoumaných 27 monoterpenů neměl pouze 1 analgetické účinky a byl to d-menthol. To nám dává velkou škálu éterických olejů, které můžeme použít na bolest.

Co se osvědčilo v praxi

Když je bolest křečovité povahy:
lavandin super/ grosso
levandule spike
římský heřmánek
majoránka

Při pocitu zatuhlosti:
eukalyptus radiata
rozmarýn
majoránka
černý pepř
římský heřmánek
kafr

Při pocitu, že je potřeba bolest zahřát:
majoránka
eukalyptus radiata
černý pepř

Při pocitu, že je potřeba bolest zchladit:
levandule spike
římský  heřmánek
citron

Protizánětlivé účinky
černý pepř
eukalyptus radiata
levandule
levandule spike
ravintsara
tea tree

Působící překrvení – všechny tyto EO mají svá omezení, používejte je s opatrností a ve velmi nízkých koncentracích!
skořice – silně dráždivá, ovlivňuje srážlivost krve. Embryotoxická. Není vhodná pro těhotné a kojící. Je v interakci s léky na diabetes, ředění krve.
hřebíček – ovlivňuje srážlivost krve, dráždivý pro pokožku. Embryotoxický. Může být v interakci s antidepresivy a léky na ředění krve.
eukalyptus globulus – nepoužívejte u astmatiků a u dětí do 10 let v oblasti krku a obličeje.
libavka – ovlivňuje srážlivost krve, ve vyšších dávkách teratogenní. Toxická. Nevhodná pro osoby se salicylátovou intolerancí, pro těhotné a kojící. Interakce s léky na ředění krve.

Praktické tipy jak míchat směsi

Pro rychlejší nástup účinku EO můžete přidat oleje s vysokým obsahem limonenu (citron, limeta, pomeranč, grapefruit) nebo EO s obsahem 1,8 cineolu (ravintsara, eukalyptus).

Při výrobě synergické směsi  zahrňte všechny účinky – analgetické, protikřečové, protizánětlivé. Zkrátka všechny EO, které mají pro uživatele smysl.Například zatuhlé rameno s touhou zahřát. Sáhněte do skupinky – je potřeba zahřát a pocit zatuhlosti. Kombinujte tak, aby byla směs vůní příjemná.

Smíchat EO můžete s rostlinnými oleji tamanu, olivovým olejem  a maceráty z kostivalu a třezalky.

Guimarães, Adriana & Quintans, Jullyana & Quintans-Júnior, Lucindo. (2013). Monoterpenes with Analgesic Activity-A Systematic Review. Phytotherapy research : PTR. 27. 1-15. 10.1002/ptr.4686.

RHIND, Jennifer. Essential Oils: A Handbook for Aromatherapy Practice. 2nd edition. London: Singing Dragon, 2012. ISBN 978-1-84819-089-4.

RHIND, Jennifer. Aromatherapeutic Blending: Essential Oils in Synergy. London: Singing Dragon, 2016. ISBN 978-1-84819-227-0.

Úleva od bolesti svalů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek