fbpx

Osvěžující domácí limonáda s hydroláty

Už nevíte jaké zajímavé letní limonády byste připravili? Zkusili jste už různé bylinky a ovoce a přemýšlíte jak posunout letní osvěžení o krůček dál?

Použijte hydroláty. O výrobě hydrolátů a jejich využití jsme už psali v článku z března.  Na blogu je taky několik prima receptů jak je využít v péči o pokožku.

Některé hydroláty můžeme používat i vnitřně. K takovému užití doporučujeme hydroláty čerstvé, takové, které se k nám dostanou nejkratší možnou cestou. Víme, že nikde dlouho neleží a že dovozce je dobře skladuje. Hydroláty se totiž snadno a rychle kazí.

Během dne užívejte maximálně 1 polévkovou lžíci hydrolátu. Pro kulinářský zážitek stačí i 1 PL na 2 litry vody.

Jaké hydroláty tedy můžete vyzkoušet?

Mátový

oceníte hlavně při návalech horka, nadměrném pocení. Doporučujeme i při nevolnosti, potížích se soustředěním a ztrátě motivace. Můžete ho dávat dětem před cestováním, pokud trpí na kinetózy.

Jasmínový

hodí se při hubnutí k podpoře záměru, stimuluje metabolismus. Pokud trpíte na záněty močových cest, využijete jeho antiseptických účinků. Má také močopudné působení.

Bergamotový

stimuluje chuť k jídlu, podporuje zažívání a je vhodný při problémy s nadýmáním nebo metabolickými problémy. Pokud máte potíže s usínám kvůli neklidné mysli a vypjatým emocím, pomůže vám ke zklidnění.

Neroli (z pomerančových květů)

tvoří výbornou kombinaci s broskvemi, meruňkami nebo melounem. Zajímavou chuť dodá také kávě. Má posilující účinky při odvykání kouření, alkoholu a antidepresiv. Zklidňuje  při úzkosti a neklidu, také při rozrušení.

Champaca

přidá sladkou a květinovou chuť. Snižuje chuť na sladké. Je vhodná při potížích trávicí soustavy. Také při nervových dysbalancích – vztek, bušení srdce, rozrušení

Geránium

výborně se kombinuje s drobným ovocem jako jsou ostružiny, brusinky, jahody, maliny.  Povzbuzuje funkci jater a slinivky. HY je vhodný při zažívacích potížích. Reguluje nervový systém, působí proti stresu. Pomáhá získat nadhled nad situací.

BOSSON, Lydia. Hydrolaterapie: léčba hydroláty. Přeložil Hana TISSERAND, přeložil Eliška ADLEROVÁ. Praha: One Woman Press, [2019]. ISBN 978-80-86356-60-0.

Osvěžující domácí limonáda s hydroláty

Jeden komentář u “Osvěžující domácí limonáda s hydroláty

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přesunout se na začátek