fbpx

Antidepresivní éterické oleje

Slovo deprese je odvozené od latinského depressio , což znamená stlačení, potlačení, sklíčenost. Projevuje se od špatné nálady, smutku, podráždění, únavy, nespavosti až po agresivitu, zlost, bezmoc, apatii a pocit totálního zmaru se sklony k sebevraždám. Jde o vážný stav, který bychom neměli podceňovat.

Deprese je spojována s poklesem noradrenalinu, dopaminu a serotoninu na synapsích limbického systému v mozku. Současná věda a medicína se přiklánějí k hypotéze „nedostatku monoaminu“. Podle této hypotézy monoaminy snižují vychytávání serotoninu. Antidepresiva – léky na depresi fungují zjednodušeně řečeno jako inhibitory zpětného vychytávání serotoninu, nebo jako antagonisté pro monoamin receptory. Bohužel má tato léčba spoustu vedlejších účinků.

Už jste se jistě setkali s tím, že studie dělané na lidech i na zvířatech potvrzují zklidňující, sedativní a antidepresivní účinky éterických olejů.  

„Některé studie in vitro a in vivo na zvířatech ukazují na konkrétní éterické oleje, které mají prokazatelné anxiolytické, sedativní a CNS stimulující účinky relevantní pro příslušné léčení symptomů, jako je úzkost, agitace, nespavost, epilepsie, apatie, letargie, nadměrná denní ospalost a katatonie. Tyto se vyskytují u mnoha psychiatrických poruch včetně depresí.“ Perry a Perry (2006).

 

Aromaterapie jako jedna z možných cest

Éterické oleje jsou vonné těkavé látky, které se při inhalaci dostávají přes čichové cestydo struktur mozku, mj. i do limbického systému. Dle některých studií jsou EO schopné stimulovat neurotransmitery (např. GABA a adenozinA1) a regulovat tak hladinu serotoninu.

Éterické oleje ověřené praxí
  • Podle studie Seol et al. (2010) se např. šalvěj muškátová (Salvia sclarea) jeví jako velmi vhodný terapeutický „lék“ pro léčbu depresí. Pravděpodobně reguluje hladinu dopaminu.
  • Bergamot a citron se mají za to, že také stimulují uvolňování transmiterů (Rhind, J. P., 2016).

  • Price a Price (2012)  uvádějí tyto EO jako vhodné pro léčbu deprese: anýz, bazalka, bergamot, heřmánek římský, šalvěj muškátová, cypřiš, kadidlo, geránium, zázvor, jalovec, levandule, majoránka, neroli, pomeranč hořký, máta peprná, petitgrain, borovice, rozmarýn, růže otto, šalvěj lékařská, santal a tymián.

Vypadá to, že je opravdu z čeho vybírat.

Také pro poporodní deprese můžete aromaterapii použít. Některé EO i hydroláty. Koukněte na náš blog

Nám se v praxi osvědčily především neroli, jasmín, bazalka, šalvěj muškátová a bergamot.

Masáže i inhalace

Při péči o lidi s depresí se doporučuje jak aromaterapeutická holistická masáž, tak inhalace, která by měla být vědomá a minimálně 20 minut denně. 

Price, S. and Price, L. Aromatherapy for Health Professionals. Fourth edition. Edinburgh: Elsevier, 2014. ISBN 9780702035647

Perry, N. a Perry, E. (2006); Aromatherapy in the Management of Psychiatric Disorders Clinical and Neuropharmacological Perspectives. CNS drugs 20, 4.  

Sánchez-Vidaňa et al. (2017); The Effectiveness of Aromatherapy for Depressive Symptoms: A Systematic Review. Evid Based Complement Alternat Med. 2017: 5869315. Published online 2017

Soel et al. (2010); Antidepressant-like effect of Salvia sclarea is explained by modulation of dopamine activities in rats. Journal of Ethnopharmacology 130, 1.

Antidepresivní éterické oleje

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek