fbpx

Antidepresivní éterické oleje

Slovo deprese je odvozené od latinského depressio , což znamená stlačení, potlačení, sklíčenost. Projevuje se od špatné nálady, smutku, podráždění, únavy, nespavosti až po agresivitu, zlost, bezmoc, apatii a pocit totálního zmaru se sklony k sebevraždám. Jde o vážný stav, který bychom neměli podceňovat.

Deprese je spojována s poklesem noradrenalinu, dopaminu a serotoninu na synapsích limbického systému v mozku. Současná věda a medicína se přiklánějí k hypotéze „nedostatku monoaminu“. Podle této hypotézy monoaminy snižují vychytávání serotoninu. Antidepresiva – léky na depresi fungují zjednodušeně řečeno jako inhibitory zpětného vychytávání serotoninu, nebo jako antagonisté pro monoamin receptory. Bohužel má tato léčba spoustu vedlejších účinků.

Už jste se jistě setkali s tím, že studie dělané na lidech i na zvířatech potvrzují zklidňující, sedativní a antidepresivní účinky éterických olejů.  

„Některé studie in vitro a in vivo na zvířatech ukazují na konkrétní éterické oleje, které mají prokazatelné anxiolytické, sedativní a CNS stimulující účinky relevantní pro příslušné léčení symptomů, jako je úzkost, agitace, nespavost, epilepsie, apatie, letargie, nadměrná denní ospalost a katatonie. Tyto se vyskytují u mnoha psychiatrických poruch včetně depresí.“ Perry a Perry (2006).

 

Aromaterapie jako jedna z možných cest

Éterické oleje jsou vonné těkavé látky, které se při inhalaci dostávají přes čichové cestydo struktur mozku, mj. i do limbického systému. Dle některých studií jsou EO schopné stimulovat neurotransmitery (např. GABA a adenozinA1) a regulovat tak hladinu serotoninu.

Éterické oleje ověřené praxí
  • Podle studie Seol et al. (2010) se např. šalvěj muškátová (Salvia sclarea) jeví jako velmi vhodný terapeutický „lék“ pro léčbu depresí. Pravděpodobně reguluje hladinu dopaminu.
  • Bergamot a citron se mají za to, že také stimulují uvolňování transmiterů (Rhind, J. P., 2016).

  • Price a Price (2012)  uvádějí tyto EO jako vhodné pro léčbu deprese: anýz, bazalka, bergamot, heřmánek římský, šalvěj muškátová, cypřiš, kadidlo, geránium, zázvor, jalovec, levandule, majoránka, neroli, pomeranč hořký, máta peprná, petitgrain, borovice, rozmarýn, růže otto, šalvěj lékařská, santal a tymián.

Vypadá to, že je opravdu z čeho vybírat.

Také pro poporodní deprese můžete aromaterapii použít. Některé EO i hydroláty. Koukněte na náš blog

Nám se v praxi osvědčily především neroli, jasmín, bazalka, šalvěj muškátová a bergamot.

Masáže i inhalace

Při péči o lidi s depresí se doporučuje jak aromaterapeutická holistická masáž, tak inhalace, která by měla být vědomá a minimálně 20 minut denně. 

Price, S. and Price, L. Aromatherapy for Health Professionals. Fourth edition. Edinburgh: Elsevier, 2014. ISBN 9780702035647

Perry, N. a Perry, E. (2006); Aromatherapy in the Management of Psychiatric Disorders Clinical and Neuropharmacological Perspectives. CNS drugs 20, 4.  

Sánchez-Vidaňa et al. (2017); The Effectiveness of Aromatherapy for Depressive Symptoms: A Systematic Review. Evid Based Complement Alternat Med. 2017: 5869315. Published online 2017

Soel et al. (2010); Antidepressant-like effect of Salvia sclarea is explained by modulation of dopamine activities in rats. Journal of Ethnopharmacology 130, 1.

Antidepresivní éterické oleje

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek