fbpx

Éterické oleje proti křečím

Křeče jako příčina bolestí

Protikřečová aktivita éterických olejů je většinou spojována s jejich analgetickými účinky a výzkumy na jejich spasmolytickou aktivitu jsou velmi malé.

Spasmy/křeče jsou nedobrovolné stažení (kontrakce) svalů a tělo tak jedná v obraně před zraněním. Křeče se mohou vyskytovat jak u kosterního, tak hladkého svalstva a bývají častou příčinou bolestí.

Estery v hlavní roli

Ze zkušeností vyplývá, že antispasmatickými účinky oplývají EO, které mají vysoký obsah esterů.

Při křečích v zažívacím ústrojí, způsobeném např. syndromem dráždivého tračníku, doporučujeme pravidelné masáže a koupele s EO máta peprná, pomeranč sladký a kmín.

Při křečích zad, nohou, rukou můžete lokálně použít až 5% koncentraci EO a opatrně masírovat
postižené místo. Před i po masáži je dobré místo nahřát, aby se olej lépe vstřebal a rychleji působil.Skvěle pomáhá lavandin, ho-sho, tea tree a majoránka.

O tom jak si poradit s křečovitými menstruačními bolestmi se dočtete v tomto receptu.

Bolesti zažívání

Při zkoumání protikřečové aktivity EO u bolestí v zažívacím  ústrojí, byly EO podávány ve speciálních kapslích, které měly  přesné pH, aby došlo k jejich rozpuštění v tenkém střevě. Výzkumem byla potvrzena protikřečová aktivita máty peprné. Následná kontrolovaná, dvojitě slepá studie potvrdila také snížení křečovité bolesti břicha při podávání EO máty peprné.

V domácích podmínkách nedoporučujeme užívání kapslí s mátou peprnou. V ČR máme k dispozici pouze želatinové kapsle, které se rozpouštějí už v žaludku. Máta peprná není vhodná pro širokou skupinu uživatelů, je v interakci s léky a ve vyšších dávkách je hepatotoxická. Pro domácí použití je vhodnější pravidelná masáž s mátou. Pokud jste v některé z rizikových skupin, můžete využít bezpečnou mátu citronovou/bergamotovou (Menta citrata).

HEGHES, VOSTINARU, RUS, MOGOSAN, IUGA a FILIP. Antispasmodic Effect of Essential Oils and Their Constituents: A Review. Molecules [online]. 2019, 24(9) [cit. 2020-07-13]. DOI: 10.3390/molecules24091675. ISSN 1420-3049. Dostupné z: https://www.mdpi.com/1420-3049/24/9/1675

BUCKLE, Jane. Clinical Aromatherapy: Essential Oils in Healtcare. 3rd ed. London: Elsevier, 2015, 412 s. ISBN 978-0-7020-5440-2.

 

Éterické oleje proti křečím

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek