fbpx

Vaginální mykóza

Vaginální mykóza je nepříjemné onemocnění, které se často opakuje. 

Většina žen se s ním nejméně jednou ve svém životě setkala. V létě při koupání a někdy zhoršených hygienických podmínkách, například při cestování, je tento problém obzvláště nepříjemný.

Výzkumy prokázaly účinky éterických olejů proti kvasinkové infekci způsobené Candidou albicans.

Tea tree na první místě

Klinická aromaterapeutka Jane Buckle, PhD., RN, uvádí, že má nejlepší zkušenost s použitím EO tea tree. Zředit do 5 ml rostlinného oleje 2-3 kapky tea tree. Poválet menstruační tampon v této směsi a zavést. Pokud vám ulpí zbytky směsi na prstech, potřete ještě stydké pysky a poševní vchod.

Tampon měňte 3x denně. Během noci jej nechte zavedený a vyměňte až ráno. Podle naší zkušenosti nastává výrazná úleva už během prvních dnů a ústup potíží zhruba do 3 dnů.

Na úlevu od nepříjemného svědění použijte sedací koupel.

Mykóza v těhotenství

J. Buckle doporučuje použití „čajovníkového tamponu“ i u vaginální mykózy v těhotenství bez vedlejších účinků pro matku i dítě.

Pokud máte na konci těhotenství nález streptokoka v pochvě, můžete přidat do směsi s tea tree Eucalyptus globulus, který je účinný proti streptokokům.

Pokud trpíte vaginální mykózou v těhotenství NEPOUŽÍVEJTE éterický olej máty peprné.

EO máta peprná, eukalyptus a meduňka používejte jen v případě, že sliznice jsou v dobré kondici. Pokud je sliznice podrážděná nebo odřená může nastat nepříjemné pálení. K úlevě od  otoku sliznic a velkého podráždění použijte levanduli zředěnou v rostlinném oleji.

BUCKLE, Jane. Clinical Aromatherapy: Essential Oils in Healtcare. 3rd ed. London: Elsevier, 2015, 412 s. ISBN 978-0-7020-5440-2.

Vaginální mykóza

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek