fbpx

Stimulující éterické oleje

Vliv aromatických těkavých molekul na naší psychiku je znám již velmi dlouho. Zklidňující účinek aromatických rostlin využívali už staří Ŕekové k utišení mysli a hysterie.  Pokud zadáte zklidňující éterické oleje do vyhledávače, vyjede vám spousta jmen EO, již namíchaných směsí, produktů s EO proti stresu, zlosti, úzkosti, panice atd.  Ale co povzbuzení? Můžeme voňavé molekuly použít také na povzbuzení? Odpověď je ano. Novodobé studie prováděné na zvířatech i lidech potvrzují jak sedativní, tak stimulující účinky éterických olejů.

Levandule zklidňuje. Ano, ale...

O levanduli je obecně známo, že zklidňuje. Ale víte, že může mít také povzbuzující účinek? Sugano and  Sato, 1991 (in Price and  Price, 2012) zdokumentovali, že levandule (a také pomeranč a růže) zvyšuje efektivitu práce; heřmánek a jasmín stimulují mentální aktivitu.

Psychofyziologické působení vůně

Nejrychlejší způsob, kdy dochází k ovlivnění psychiky, nálady, emočního rozpoložení je inhalace. Těkavé molekuly se dostávají přes receptory čichových buněk na sliznici nosu do čichových bulbů a dále do čichových struktur mozku, mj. do limbického systému, amygdaly, hippokampu, předního mozku. V dnešní době už můžeme prokázat psychofyziologický efekt inhalace éterických olejů různými metodami (např. EEG, reflex zornice, aktivita parasympatiku atd.).  

A kdy použít povzbuzující éterické oleje?

Při únavě, vyčerpání, stresu. Pokud potřebujeme dobít baterky, dodělat práci, něco se naučit, na něco se soustředit. Ale nezapomeňte. Pokud jsme vyčerpaní a nemáme kde brát energii, je lepší si odpočinout. Kde nic není, ani stimulace aromatickými látkami nepomůže. 

Nejefektivnější metodou aplikace EO je inhalace. EO nebo jejich směsi nakapejte do difuzéru, inhalační tyčinky nebo na vaporizační destičku či kapesníček. Inhalujte alespoň 5 minut, maximálně 20 minut. Inhalaci během dne můžete opakovat dle potřeby. Dbejte na zásady bezpečného používání a kontraindikace.

Recept na povzbuzující inhalační tyčinku najdete zde.

PRICE, Shirley and Len PRICE. Aromatherapy for Health Professionals. Fourth edition. Edinburgh: Elsevier, 2014. ISBN 9780702035647

TIRAN, Denise. Aromatherapy in Midwifery Practice. Philadelphia: Jessica Kingsley Publishers, 2016. ISBN 978 1 84819 288 1.

Stimulující éterické oleje

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek