fbpx

Syndrom těžkých a neklidných nohou

Když vás trápí těžké nebo neklidné nohy

Pocity těžkých nebo neklidných nohou jsou možným důsledkem změn, které těhotenství přináší.

S rostoucím bříškem může být tlak dělohy na dolní dutou žílu větší a může tak dojít ke zhoršenému průtoku krve v nohách.

Pokuste se vyvážit pohyb a odpočinek proto, aby se nohy dobře prokrvovaly a podpořil se tak krevní oběh. 

Otoky je dobré vždy probrat se svou porodní asistentkou, protože hrozí riziko gestózy. Na konci těhotenství bývají nepříjemné, ale jsou časté a neukazují na vážné riziko.

Na otoky porodní asistentka  I. Stadelmann doporučuje částečnou nebo celkovou koupel ve slané vodě.

Na úlevu od nepříjemných projevů otoků, bolestí nohou, těžkých nohou nebo křečí můžete využít i hydroláty. Do koupele hydroláty nemusíte ředit, můžete je rovnou přidat do vany. Pokud se rozhodnete hydroláty užívat vnitřně během těhotenství, kontrolujte si pečlivě možné kontraindikace. Ne všechny hydroláty  jsou v tomto období vhodné.

 

Při častých křečích můžete přidat do směsi ještě EO heřmánek římský.

 

Některé EO jsou v těhotenství kontraindikované. Jejich seznam najdete v našem blogovém článku z října 2019.

STADELMANN, Ingeborg. Aromaterapie od těhotenství po kojení. V češtině první vydání. Přeložil Barbora TOMEČKOVÁ. Praha: Marie Noe, nakladatelství a vydavatelství One Woman Press, 2017. ISBN 978-80-86356-58-7.

BOSSON, Lydia. Hydrolaterapie: léčba hydroláty. Přeložil Hana TISSERAND, přeložil Eliška ADLEROVÁ. Praha: One Woman Press, [2019]. ISBN 978-80-86356-60-0.

TIRAN, Denise. Aromatherapy in Midwifery Practice. Philadelphia: Jessica Kingsley Publishers, 2016. ISBN 978 1 84819 288 1.

TISSERAND, Robert a Rodney YOUNG. Essential oil safety: a guide for health care professionals. Second edition. Edinburgh: Elsevier, 2013. ISBN 9780443062414.

Syndrom těžkých a neklidných nohou

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek