Třetí doba porodní, tak poeticky odborně nazvaná jako „Doba k lůžku“, je čas mezi porodem miminka a vypuzením placenty. Obvykle trvá 10 minut až hodinu, přičemž by ideálně neměla trvat déle než 30 minut. K odloučení a vypuzení placenty napomáhají děložní kontrakce. V porodnicích se většinou doporučuje „aktivní vedení“ porodu placenty z důvodu zabránění komplikacím. Rizikem je pro maminku nadměrné krvácení nebo retence placenty. Pokud se rozhodnete použít aromaterapii, sledujte celkový stav ženy.
Nicméně, i tady můžeme využít účinků éterických olejů a odloučení placenty podpořit.
Éterické oleje pro podporu odloučení placenty:
- šalvěj muškátová (Salvia sclarea)
- jasmín absolue (Jasminum officinale)
- heřmánek římský (Anthemis nobilis)
- do směsi můžeme přidat i levanduli (Lavandula angustifolia).
Dle sdělení porodních asistentek z českých porodnic, účinné jsou především šalvěj muškátová a jasmín. Většinou používané samostatně, ve 2% ředění, na masáž břicha.
Pozn.: šalvěj muškátovou raději nepoužívejte, pokud byla aplikována epidurální anestezie.
Možnosti použití :
- inhalace (2 kapky EO na kapesníček nebo vatový tamponek)
- masážní olej (2% ředění, masáž břicha)
- obklad (3 kapky EO do 250 ml vlažné vody a přiložit na oblast dělohy)
NÁŠ TIP – poloha placenty je důležitá
Placenta na přední stěně – nechte maminku ležet na zádech a obklad přikládejte, či masírujte břicho a podbřišek.
Placenta na zadní stěně – maminku zkuste polohovat na všechny 4 a obklad přikládat, či masírovat křížovou oblast. Žena může ležet i na boku, pokud poloha na všech 4 je pro ni náročná.
CONRAD, Pam. Women’s health aromatherapy: a clinically evidence-based guide for nurses, midwives, doulas, and therapists. Philadelphia: Jessica Kingsley Publishers, 2019. ISBN 978-1-84819-425-0.
TIRAN, Denise. Aromatherapy in Midwifery Practice. Philadelphia: Jessica Kingsley Publishers, 2016. ISBN 978 1 84819 288 1.