fbpx

Procházejí EO placentou?

I přes stále vzrůstající počet vědeckých studií zkoumajících účinky EO nebo jejich složek, je velmi málo studií  prováděných na ženách v období těhotenství. Jedním z hledisek je samozřejmě etika a náročnost takovou studii realizovat.

Na základě studií dělaných in vitro nebo na zvířatech se usuzuje na možné, nebo prokázané negativní účinky některých EO právě na plod v děloze. Tyto oleje jsou kontraindikované v těhotenství, a to především v 1. trimestru. Více jsme o nich psaly zde.

Placenta funguje jako přirozená bariéra proti pozitivním a neutrálním molekulám a molekulám s větší molekulární hmotností než 1000. Éterické oleje mají většinou menší molekulární hmotnost než 250 a negativní náboj.  Navíc jsou lipofilní, takže jejich průchod buněčnou membránou je poměrně snadný.

Skrze placentu se k embryu dostávají živiny a kyslík z matčiny krve. Placenta tedy není dostatečnou bariérou mezi krví matky a plodu a k plodu se dostávají i chemikálie, jako např. léky (potažmo složky EO).

Když výsledky studií shrneme, placenta je pro prostupná pro EO.  Můžeme předpokládat možný účinek jednotlivých složek EO na vývoj plodu v děloze.

Dle Tisserand (2014) placentou prochází např. 1,8- cineol, kafr, myristicin (cituje jednotlivé studie, které to prokázaly).

Pracujete-li s těhotnými ženami, je jistá obezřetnost při používání EO v těhotenství na místě.

 

TISSERAND, Robert a Rodney YOUNG. Essential oil safety: a guide for health care professionals. Second edition. Edinburgh: Elsevier, 2013. ISBN 9780443062414.

PRICE, Shirley a Len PRICE. Aromatherapy for Health Professionals. Fourth edition. Edinburgh: Elsevier, 2014. ISBN 9780702035647

Procházejí EO placentou?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek