fbpx

Výnos éterických olejů

Syntéza éterických olejů probíhá v tzv. žláznatých buňkách (trichomech). Můžeme je najít na každé části rostliny: kořen, stonek, list, květ, plod atd. Počet, struktura a umístění žláznatých buněk je u každé rostliny jiný a je to dáno geneticky. Hustota žlázek je jedním z faktorů, které ovlivňují a jsou důležité pro určení tzv. výnosu EO.  Počet žlázek lze zjistit pouze pod mikroskopem. Studiu aromatických rostlin se věnuje ve své práci  Dr. Kateřina Svoboda a k bližšímu prozkoumání doporučujeme její knihu: Sekreční struktury aromatických rostlin.

 

Výnos (výtěžnost) éterických olejů

Výnos je jedním z faktorů, který ovlivňuje cenu éterického oleje. Výnos definujeme jako podíl EO, který může být vydestilován z určitého množství rostlinného materiálu. Zjednodušeně řečeno je to, kolik  silic  je v rostlině a vyjadřujeme ho procenty. Rostliny se podle výtěžnosti dají rozdělit od velmi nízkého výnosu až po velmi vysoký výnos. To se samozřejmě odráží dále v ceně EO na trhu. Pokud bereme tuto informaci na zřetel, je nám jasné, že EO z meduňky nemůže stát 150 Kč/10 ml. Meduňka je totiž jedna z nejméně výnosných rostlin (0,01 – 0,008%). Hustota žlázek na listu je 10-20 cm2, což je velmi nízká hustota (K. Svoboda, 2018).

Výnos EO může být definován jako:

< 0,1% velmi nízký (růže, jasmín)

0,1 – 1% nízký (heřmánek římský)

1,0 – 3% průměrný (levandule, saturejka)

3 – 8% vysoký (kmín)

> 8% velmi vysoký (hřebíček)

K rostlinám s vyšším výnosem EO patří hřebíček  (14%), kardamom (10 – 12%), zázvor (až 10%).

Naopak rostliny s velmi nízkým výnosem jsou růže (0,01- 0,07%), jasmín (0,02 – 0,05 %), meduňka (< 0,05%).

Středomořské rostliny jako je např. tymián, saturejka, rozmarýn, levandule mají výnos střední (1 – 3%).

 

Pro názornost si můžeme uvést příklady:

Růže (Rosa damascena) – výtěžnost je 0,02–0,03%. Na 1 kg EO je potřeba 3500-5000 kg růžových okvětních plátků (B. Malle a H. Schmick, 2015, zdroj: https://www.aromaweb.com/articles/essential-oil-yields.asp).

Na 1 kg EO levandule (Lavandula angustifolia) je zapotřebí 120 – 150 kg rostliny. Oproti tomu na 1 kg lavandinu (Lavandula intermedia) je ho potřeba cca 50 kg, což se opět odrazí do ceny oleje.

Hodnoty výnosů berte jako orientační. Mohou se lišit podle toho, zda jde o údaj získaný v laboratoři či v praxi. Ale je dobré vědět o tom, co výnos je a co nám říká. Porovnání údajů ze dvou zdrojů najdete zde.

Zdroj:

SVOBODA, Katerina P.  Sekreční struktury aromatických rostlin: Secretory structures of aromatic plants. Brno: Vladislav Pokorný – Litera, 2018. ISBN 978-80-905-768-9-6.

SVOBODA, Katerina P. Přednášky Institutu Aromaterapie, 2015

https://www.aromaweb.com/articles/essential-oil-yields.asp

https://www.essentialoil.com/pages/percentage-yield

Výnos éterických olejů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek