fbpx

Péče o jizvu s aromaterapií

Některá miminka se rozhodnout přijít na tenhle svět císařským řezem.
Pokud tomu tak je, tak nezapomínejte, že aromaterapie je vynikajícím pomocníkem při terapii a hojení ran.

Ránu je potřeba udržovat v suchu a čistotě.  Éterické oleje doporučujeme vždy ředit a nepoužívat je, dokud máte stehy.

V počátcích hojení můžete používat třeba obklady s hydroláty (geránium, lípa, levandule) a když už je jizva uzavřená, můžete použít masážní olej šípkový olej s éterickými oleji.

Recept na olej na jizvy

30 ml šípkový olej
4 kapky helichrysum
10 kapek levandule
5 kapek bergamotu
5 kapek geránia
5 kapek kadidlovníku.

Pravidelné masáže jizvu změkčí a usnadní tak její hojení, pomůže rychlejší regeneraci pokožky a zlepší její elasticitu. Tenhle olej se opravdu osvědčil v následné péči o jizvy. Pokud máte k dispozici tamanu olej, můžete ho naředit se šípkovým 1:1.

Levandule jako vhodný pomocník

Hned po operaci můžete použít na úlevu éterický olej levandule 2% koncentrace v aloe vera gelu. Potírat okolí rány, asi 5 cm od rány. Snižuje napětí svalů a postooperační diskomfort.

Při pocitu bolesti inhalujte levanduli na papírovém kapesníčku. Inhalace levandule snížila potřebu aplikace léků proti bolesti (Olapour et al., 2013).

Denise Tiran doporučuje smíchat 4-6 kapek éterických olejů levandule a tea tree  do 2 ml nosného oleje a vlít do  koupele. Jizva by měla být ponořená. Koupel by měla pokrývat oblast jizvy.

Nezapomínejte na stravu

Při hojení ran je důležitá nutričně vyvážená strava (Svobodová Brooker, 2017)
45–65 % sacharidy
25–35 % tuky
15–20 % bílkoviny
8 gr denně mastných kyselin
30–35 ml tekutiny na 1 kg váhy denně

Doplňte také vitamíny A, B, C a stopové prvky měď, železo, zinek. Zajímavý je také arginin – zlepšuje tvorbu kolagenu, má antioxidační účinky a zvyšuje imunitu. Dá se koupit v lékárně a bývá v hledáčku sportovců, při kojení je vyžadována opatrnost. Některé zdroje, totiž arginin doporučují na zvýšení imunity a tím i následně zlepšení hojení. Při kojení nebyl zkoumán.

Homeopatika

Při hojení můžete využít i sílu homeopatik.

Lékem první volby je Bellis perennis. Pokud ji nemáte, zastoupí ji Arnica (potence 15 nebo 30CH), patří do stejné čeledi a má afinitu k poškození měkkých tkání. První den po hodině kuličku, následující dny pak dle bolesti, 3-5x 1 kuličku.

Rozestupující se a nehojící se jizva – Staphysagria 15CH, 3-5x 1 kuličku.

Hnisající rána – Calendula 15CH, 3-5 x 1 kuličku.

Homeopatická konzultace – Jana Ungrová Balušíková Homeopatická poradna Modrý had Praha

Olapour A, Behaeen K, Akhondzadeh R, Soltani F, Al Sadat Razavi F, Bekhradi R. The Effect of Inhalation of Aromatherapy Blend containing Lavender Essential Oil on Cesarean Postoperative Pain. Anesth Pain Med. 2013;3(1):203–207. doi:10.5812/aapm.9570

Koulivand PH, Khaleghi Ghadiri M, Gorji A. Lavender and the nervous system. Evid Based Complement Alternat Med. 2013;2013:681304. doi:10.1155/2013/681304

SVOBODOVÁ BROOKER, Kateřina. Hojení ran: Skripta ke kurzu. Asociace českých aromaterapeutů, Praha, 2017.

TIRAN, Denise. Aromatherapy in Midwifery Practice. Philadelphia: Jessica Kingsley Publishers, 2016. ISBN 978 1 84819 288 1.

 

Péče o jizvu s aromaterapií

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek