fbpx

Je bezpečné a účinné používat éterické oleje v těhotenství?

Aromaterapie je považována za doplňkovou metodu, hojně používanou jako součást fytoterapie už od nepaměti. Využívá účinků éterických olejů na fyzické tělo i naše emoce, a to i u těhotných žen a při porodech.

Pracujete s těhotnými ženami a používáte aromaterapii?
A podle čeho vybíráte éterické oleje?
Určitě jste se už setkali s tím, že hlavně v těhotenství je určitá obezřetnost při výběru EO na místě.

Jak je to s kontraindikovanými oleji v těhotenství si můžete přečíst v tomto článku na blogu.

Provádět klinické studie na těhotných je neetické a evidence je velmi malá. Vhodnost či nevhodnost olejů pro těhotné se stanovuje především podle výsledků studií dělaných in vitro a/nebo na zvířatech. Těm jsou často podávány vysoké dávky EO nebo jejich složek a aplikovány jsou vnitřně. Některé výsledky těchto studií ukazují na abortivní, emenagogické, neurotoxické, hepatotoxické, teratogenní účinky EO či jejich složek. Tyto EO jsou pak v těhotenství kontraindikované.

Dnes se zaměříme na oleje, které jsou v těhotenství bezpečné a navíc jsou jejich účinky potvrzené klinickými studiemi.
Které to jsou?
Bergamot, citron, levandule, neroli a petitgrain.

Citron (Citrus lemon)

Tato studie je prozatím jediná prováděná na ženách v 1. trimestru. Jejím cílem bylo prokázat úlevu od nevolnosti a zvracení v 1. trimestru těhotenství při použití EO citron. Účastnice studie inhalovaly 2 kapky EO citronu naředěného v mandlovém oleji na bavlněném polštářku po dobu 3 minut. Výsledkem byla úleva od nevolnosti a zvracení.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4005434/

Bergamot (Citrus bergamia)

Cílem studie bylo prokázat psychologické a fyziologické účinky inhalace éterických olejů na těhotné ženy. Byly vybrány oleje s vysokým obsahem linaloolu a linalyl acetátu (bergamot, petitgrain a levandule), které jsou bezpečné během těhotenství. Použité oleje podléhaly následně preferenci účastnic studie.

Aromaterapeutická skupina účastnic inhalovala po dobu 5 minut EO v difuzéru. Během sezení byla ženám měřena srdeční frekvence a před a po sezení byl jejich emoční stav vyhodnocován pomocí The Profile of Mood States (POMS).

Z výsledků studie (aromaterapeutická versus kontrolní skupina) vyplývá, že inhalace EO bohatých na linalool a linalyl acetát má pozitivní vliv na snížení napětí, úzkosti, zlosti u těhotných žen.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23410527

Levandule (Lavandula angustifolia)

Účinkům používání EO levandule v těhotenství se věnovaly 3 studie. Levandule byla aplikována inhalací, masáží nohou a koupelí nohou (vždy šlo o 1-2 % ředění).

Výsledky studií prokázaly snížení stresu, úzkosti a depresivní nálady. Dále byla pozorována snížená aktivita parasympatiku. U žen, které byly masírovány (70 minut, EO levandule – 2 % ředění v  16 – 36 týdnu těhotenství) studie prokázala rovněž snížení hladiny kortizolu ve slinách a zvýšení imunoglobulinu A.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28783372

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4363653/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23410527¨

Neroli (Citrus Aurantium  var. amara

Cílem této studie bylo prověřit účinek inhalace EO na stres, úzkost a depresi u hospitalizovaných žen v rizikovém těhotenství.  Ženy inhalovaly EO neroli 2 minuty 3x denně po dobu 5 dnů. V porovnání s kontrolní skupinou se u aromaterapeutické skupiny výrazně snížil stres, úzkost i depresivní stavy.

Studie tedy potvrdila pozitivní vliv inhalace neroli na stavy úzkosti, deprese a stresu u těhotných žen.

https://www.koreamed.org/article/0102KJWHN/2017.23.1.33

Petitgrain (Citrus Aurantium)

Účinky EO petitgrain (z listu pomerančovníku) byly zkoumány v rámci studie Igarashi, T. (2013).

Inhalace po dobu 5 minut prokázala u účastnic snížení napětí a úzkosti.

 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23410527

Výše uvedené klinické studie prováděné na těhotných ženách prokázaly účinnost inhalace éterických olejů. Žádná z těchto studií neevidovala nežádoucí účinky aplikace EO. Těchto 5 olejů – bergamot, citron, levandule, neroli a petitgrain – můžete tedy bezpečně zařadit do své péče o těhotné ženy. Intuitivně už to tak mnoho z nás dělá, ale nyní to máte i vědecky podložené a může vám to posloužit jako vhodný argument pro používání aromaterapie v lékařských zařízeních.

CONRAD, Pam. Women’s health aromatherapy: a clinically evidence-based guide for nurses, midwives, doulas, and therapists. Philadelphia: Jessica Kingsley Publishers, 2019. ISBN 978-1-84819-425-0.

TIRAN, Denise. Aromatherapy in Midwifery Practice. Philadelphia: Jessica Kingsley Publishers, 2016. ISBN 978 1 84819 288 1.

 

Je bezpečné a účinné používat éterické oleje v těhotenství?

Jeden komentář u “Je bezpečné a účinné používat éterické oleje v těhotenství?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek