fbpx

Pečujte o své éterické oleje

Proč nás zajímá trvanlivost éterických olejů?

Éterické oleje bohaté na monoterpeny, monoterpeny v kombinaci s oxidy (především cineol), nebo monoterpeny v kombinaci s aldehydy mají trvanlivost 1-3 roky. Často neznáme datum destilace, a proto  se doporučuje řídit se tímto obecným pravidlem.

Díky oxidaci se totiž mění složení éterického oleje a vznikají látky, které naše pokožka už nemusí tolerovat. Zoxidované éterické oleje jsou často původcem nežádoucích kožních reakcí, a to i za předpokladu, že olej správně zředíte.

Výzkum (Orafidiya, 1993), který se zabýval oxidací éo lemongrass, zjistil, že tento olej ztrácí při oxidaci své antibakteriální vlastnosti. Tím rovněž přichází o své účinky, které od něj očekáváme.

Skladování

Při kontaktu se vzduchem se u éo bohatých na monoterpeny tvoří hydroperoxidy, které pak mění složení éterického oleje. Éterické oleje tedy doporučujeme skladovat v tmavých skleněných lahvičkách, ideálně hnědé barvy (K. Svoboda), abyste je ochránili před ultrafialovým světlem. Navíc zvyšující se teplota urychluje chemické reakce a nízké teploty zvyšují stabilitu některých éterických olejů. Obecně se doporučuje skladovat éo na tmavém místě při teplotě  15 – 18°C a spotřebovat je do 1 – 2 let  (K. Svoboda).Některé éterické oleje naopak časem získávají na kvalitě (především vůně), např. růže a pačule. 

U citrusových éterických olejů klesá díky oxidaci procento limonenu (nejvíce zastoupené složky v citrusech), který se mění na ketony.

Jak poznáme, že se olej zkazil?

  • změnila se vůně,
  •  změnila se barva,
  •  je hustší než jste zvyklí,
  •  může být zakalený (týká se hlavně citrusů).
Pokud se budete řídit jednoduchým pravidlem: citrusy, jehličnany a tea tree patří do ledničky, pak neuděláte chybu.

Pokud jste zvyklí nakupovat éterické oleje ve větším balení, je lepší uchovávat zásoby v lednici a odlít si menší množství do pohotovostní lahvičky, kterou budete používat.

Zoxidovaný olej ale nemusíte hned vyhazovat, můžete ho použít třeba do čistících prostředků, kde může ještě dobře posloužit :).

 

Orafidiya, L. O. (1993), The effect of autoxidation of lemon‐grass oil on its antibacterial activity. Phytother. Res., 7: 269-271. doi:10.1002/ptr.2650070315

Svobodová Brooker, Kateřina, Rostlinné silice III, skripta ke kurzu.  Asociace českých aromaterapeutů.

Citron s ledem: udržujte esenciální oleje v chladu.

Pečujte o své éterické oleje

Jeden komentář u “Pečujte o své éterické oleje

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek