Éterický olej z máty peprné je často indikován při těhotenské nevolnosti a zvracení. Někteří autoři jeho používání však v těhotenství nedoporučují s ohledem na vysoké zastoupení sloučenin jako je mentol a menton. Ani máta kadeřavá není úplně ideální pro těhotné, obsahuje hodně ketonu – karvonu. Bezpečně však můžeme použít mátu citronovou. Pojďme se podívat blíže na jejich rozdíly a bezpečné používání.

Máta peprná (Mentha piperita)
Nejvíce zastoupenou složkou jsou mentol a menton, dále může obsahovat mentofuran a pulegon, látky které jsou toxické. Pokud nemáme analýzu konkrétního oleje, tak neznáme jeho přesné složení a jistá opatrnost při jeho používání je na místě.
Mentol 19–54,2 %
Mentol při inhalaci a vnitřním užívání může dráždit sliznice.
Toxický – u malých dětí, při kontaktu s nosní sliznicí, je evidováno podráždění sliznice, nevolnost, zvracení, ztráta rovnováhy, tachykardie až koma. Existuje evidence případů, kdy vyvolal novorozeneckou žloutenku u dětí s G6PD deficitem. Ve vyšších dávkách je hepatotoxický.
Menton 8–31,6 %
Menton byl zkoumán a u myší a vykazoval toxicitu a mutagenitu (Tisserand a Young, 2014).
Další složky:
mentyl acetát
neomentol
1,8 cineol
mentofuran
β-pulegon
limonen
β-caryophyllen
β-pinen.

Kontraindikace:
srdeční fibrilace, G6DP deficit. Nepoužívat v blízkosti obličeje u malých dětí. Není vhodná u osob s epilepsií. Neředěná může dráždit pokožku. Může dráždit sliznice (neužívat per rectum a per vaginam). Ve vyšších dávkách je hepatotoxická a neurotoxická.
Zvažte sami, zda olej s takovýmto profilem je vhodný v těhotenství a pro malé děti.
Existují studie, kdy inhalace máty peprné u těhotných neměla na nevolnost a zvracení vliv: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23396673 a https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29850445
Ze studie (Burns et al., 2000) sledující využívání aromaterapii při porodu vyplývá, že inhalace máty peprné byla velmi účinná při nevolnosti a zvracení u rodících žen. Také při pooperační nevolnosti po císařském řezu byla inhalace máty efektivní.
Máta peprná (peprmint) má výraznou svěží mátovou vůni, je povzbuzující, analgetická, antibakteriální, protivirová. Podporuje tvorbu žluči, zažívání a vykašlávání. Používá se na bolesti hlavy, svalů, únavu, nachlazení, zánět dutin, nevolnost, průjem, stres, nervozita, mdloby.
Máta kadeřavá (Mentha spicata var. crispa)
O něco jemnější a příjemnější vůni má máta kadeřavá (spearmint).
Hlavní složky:
(-)carvon 57–68 %
Může dráždit pokožku (doporučená koncentrace 1,7 %).
V některých studiích na zvířatech prokazoval lehkou toxicitu.
Menton 0,1–1,4 %
Výzkumy u myší vykazovaly toxicitu a mutagenitu.
Tisserand a Young (2014) neuvádějí žádné kontraindikace.

Máta citronová (Mentha citrata)
Jemná vůně máty citronové v sobě kombinuje bylinnou vůni levandule s citrusovým tónem a nádechem vůně máty.
Hlavní složky:
linalyl acetát 34–57%
linalool 24,9–55,2%
Další složky:
ß-terpineol,
1,8-cineol
geranyl acetát
Bezpečná v těhotenství. V těhotenství a při kojení jí můžete použít při bolestech hlavy, nevolnostech, zvracení, bolestech svalů.
Éterické oleje mají jistě co nabídnout. V těhotenství buďte s jejich používáním vždy opatrní.
Sledujte ženu celkově, její psychický i zdravotní stav, případně možné komplikace.
Chcete se se dozvědět více a umět používat aromaterapii ve své praxi?
TISSERAND, Robert a Rodney YOUNG. Essential oil safety: a guide for health care professionals. Second edition. Edinburgh: Elsevier, 2013. ISBN 9780443062414.
Pasha H, Behmanesh F, Mohsenzadeh F, Hajahmadi M, Moghadamnia A A. Study of the Effect of Mint Oil on Nausea and Vomiting During Pregnancy, Iran Red Crescent Med J. 2012 ; 14(11):733-6. doi: 10.5812/ircmj.3477.
Joulaeerad, N., Ozgoli, G., Hajimehdipoor, H., Ghasemi, E., & Salehimoghaddam, F. (2018). Effect of Aromatherapy with Peppermint Oil on the Severity of Nausea and Vomiting in Pregnancy: A Single-blind, Randomized, Placebo-controlled trial. Journal of reproduction & infertility, 19(1), 32–38.
4 komentáře u „Máta v těhotenství? Ano, ale….“