fbpx

Patří šalvěj k porodu?

Není šalvěj jako šalvěj. Šalvěje jsou totiž různé druhy! Šalvěj lékařská Salvia officinalis, šalvěj muškátová Salvia sclarea a pak šalvěj levandulolistá Salvia lavandufolia. Té se říká šalvěj španělská nebo také šalvěj bez thujonu. Jejich vůně je hodně odlišná, stejně tedy i biochemický profil a tím pádem i jejich účinky.

Kterou si vyberete pro svou praxi vy?

V porodnictví se rozhodně doporučuje využívat šalvěj muškátovou.

Tisserand & Young neuvádí u tohoto druhu šalvěje žádné kontraindikace. Někteří autoři nedoporučují její užití v těhotenství kvůli možnému vlivu na hormonální systém. Pro toto tvrzení, ale není k dispozici žádná studie. Praxe, ovšem ukazuje, že je účinná při nepravidelné menstruaci, PMS nebo bolestivé menstruaci.

Studie prováděné na potkanech (2010, Seol et al.) prokázaly, že šalvěj  muškátová má při 5% koncentraci vynikající protistresové účinky, pravděpodobně díky regulaci dopaminové aktivity.  

Jiná studie (2005, Murakami et al.) zjistila zlepšení menopauzálních depresivních symptomů na Kuppermanově indexu, po 2 masážích měsíčně. Byly použity různé éterické oleje včetně šalvěje muškátové.

Z naší praxe vyplývá, že využití šalvěje muškátové u klientek s hormonálními poruchami je rozhodně na místě. Z toho důvodu bychom nedoporučily použití šalvěje muškátové během těhotenství až do samotného porodu.

 

Šalvěj muškátová
Salvia sclarea

Éterický olej obsahuje zhruba 60-70% linalyl acetátu,což znamená, že obsahuje nejvyšší množství tohoto zklidňujícího esteru mezi éterickými oleji. Vůně je bylinná, zemitá, lehce květinová.

Hlavní složky:
Linalyl acetát
Linalool
Germacrene D
Sclareol
ß-caryophylen

IMG_4163

Šalvěj lékařská
Salvia officinalis


Éterický olej obsahuje zhruba  25-50% thujonu, ketonu, který vyžaduje více pozornosti při aplikaci a má také svá omezení při užívání.  Jeho vůně je bylinková, ovocná, svěží s mírným kafrovým nádechem.

Hlavní složky:
Kafr
ɒ-Thujone
Borneol
1,8-cineole
ß-Thujone
ß-caroyphylen

417px-Salvia_officinalis_jfg1

TISSERAND, Robert a Rodney YOUNG. Essential oil safety: a guide for health care professionals. Second edition. Edinburgh: Elsevier, 2013. ISBN 9780443062414.

CONRAD, Pam. Women’s health aromatherapy: a clinically evidence-based guide for nurses, midwives, doulas, and therapists. Philadelphia: Jessica Kingsley Publishers, 2019. ISBN 978-1-84819-425-0.

RHIND, Jennifer Peace. Essential Oils: a Handbook for Aromatherapy Practice. 2nd ed., Singing Dragon, 2012. ISBN 978-1-84819-089-4
 
Patří šalvěj k porodu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek