fbpx

Aromaterapie a senioři

V zahraničí je aromaterapie u seniorů úspěšně používána nejen v péči o psychiku, ale také v péči o tělo.

Dávkování

Aromaterapie je vynikající a příjemná metoda v péči o starší generaci. U seniorů vybíráme  bezpečné a nedráždivé éterické oleje, používáme je v nízkých koncentracích. Pokožka už může být křehká a i třeba citlivá, takže éterické aplikujeme opatrně. Vhodné dávkování je tedy do 1,5% koncentrace na masáž.

Neznamená to, že bychom aromaterapii měli u seniorů vynechat, ale je vhodné k ní přistupovat s určitou opatrností, jako je tomu například u dětí. U seniorů se můžeme setkat ještě s dalším aspektem aromaterapeutické péče a to je interakce s léky. Je tedy dobré vědět, jaké léky klient bere, abychom se vyhnuli tomu, že budeme používat éterické oleje, které by mohly zasáhnout do oblasti, která se léčí léky. Důležité je vědět například o lécích na diabetes, na krevní tlak, ředění krve a podobně.

Masírujte, dotýkejte se

U starších lidí je oblíbená aroma masáž. Nemusí to být masáž aplikovaná odborníkem, stačí, když pečující osoba se dotýká, hladí. Nemusí se ani masírovat celé tělo, vhodné jsou třeba ruce, nohy, šíje, obličej. Doteky jsou velmi relaxační a starší lidé často trpí nedostatkem dotyku. Příjemná a hladivá masáž je zklidňuje a pocit, že vás někdo hladí a s láskou o vás pečuje je to, co si každý z nás zaslouží nejen ve vyšším věku.

Zklidnění, lepší spánek

Vhodné oleje ke zklidnění mohou být například šalvěj muškátová, levandule, vetiver. Taková hřejivá směs více prokrvující je heřmánek římský, benzoe a pomeranč. Pokud by vás v noci budily křeče, tak se může přidat i majoránka.

Oleje doporučuji smíchat a používat do večerní koupele nebo na částečnou koupel nohou. Případně na masáž rukou. Nedávejte je do ložnice, ale spíše je aplikujte před spaním.

Soustředění a paměť

Na soustředění můžeme u seniorů používat éterické oleje jako je bazalka, kardamom, zázvor nebo černý pepř. Tyto oleje jsou takové, že rozproudí krev, povzbudí celkově organismus.

Na zlepšení paměti se doporučuje zkusit třeba vypátrat nějaké asociace s vůní ošetřované osoby a tím vyvolávat vzpomínky. Pokuste se sestavit vůně, jaké měl člověk dřív rád a ty používat na masáže nebo inhalace. Zapomětlivé osoby je někdy potřeba i zklidnit a relaxovat, k tomu se dají využít květinové vůně, například levandule, růže, geránium, či neroli.

 

Aromaterapie a senioři

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přesunout se na začátek